Wspomnienia z wizytacji

Wizytacja kanoniczna lub inaczej: wizytacja biskupia jest zawsze okazją do szczególnego spotkania biskupa z wiernymi poległej diecezji. Wizytacja, którą przeprowadził ks. bp Ryszard Kasyna w naszej parafii była pierwszą w jej krótkiej, bo 9-letniej historii. Wizytację biskupią poprzedziła wizytacja wstępna, jaką ponad tydzień wcześniej przeprowadzili delegowani do tego przez Księdza Arcybiskupa kapłani. Wizytacja ta dotyczyła trzech aspektów życia parafii: ekonomicznego, duszpasterskiego i związanego z pracą biura parafialnego.
Wizytacja biskupia rozpoczęła się w sobotnie popołudnie od uroczystej mszy św., w czasie której ks. bp Ryszard Kasyna udzielił 98 naszym młodym parafianom (przede wszystkim uczniom II i III klas gimnazjalnych) sakramentu Bierzmowania. W mszy świętej uczestniczyli także księża z dekanatu puckiego. Pierwszy dzień wizytacji zakończyła kolacja, w której brali udział: Ksiądz Biskup, księża z dekanatu i miejscowi duszpasterze.

100_2524 [320x200]W drugim dniu ks. bp Ryszard obecny był na wszystkich mszach świętych m.in. służąc w konfesjonale. Msze św. godz. 8.00 i 11.30 sprawował i kazania wygłosił ks. wikariusz Bartosz Nowak.100_2525 [320x200]

Sumie, o godz. 10.00, przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Biskup. Natomiast msze św. o godz. 13.00 (w Sławutowie) i 18.00 sprawował ks. proboszcz Piotr Pastewski. Również w Sławutowie kazanie wygłosił ks. Biskup.

Wybudowana w 2008 roku kaplica pw. Św. Jana Chrzciciela w Sławutowie już drugi raz gościła ks. bp Ryszarda Kasynę, bo to on właśnie tę kaplicę poświęcił.

Po mszy św. w Sławutowie odbył się uroczysty obiad i spotkanie z Duszpasterską Radą Parafialną. Obiad ten spożyliśmy w gościnnych progach Dworku św. Antoniego w Sławutowie u pp. Marii i Jerzego Urzykowskich.

100_2527 [320x200]100_2528 [320x200]

Po obiedzie miało miejsce spotkanie u pp. Małgorzaty i Huberta Korthals w Połczynie, gdzie odbyły się odwiedziny chorej – pani Eleonory Korthals, którą z comiesięczną Komunią św. odwiedza ks. Bartosz. Po udzieleniu chorej Komunii św. odbyło się bardziej towarzyskie spotkanie przy kawie, herbacie i ciastku.

100_2530 [320x200]100_2532 [320x200]

Następnie równie miłe spotkanie odbyło się w domu u rodziców i rodziny brata ks. Adama Ceynowy. Tak upłynął czas do godz. 17.15 i trzeba było wracać do plebani, bo wkrótce rozpoczął się różaniec. Po różańcu ostatnia niedzielna msza święta, a po niej spotkanie z grupami, które istnieją przy naszej parafii: Liturgiczna Służba Ołtarza, Wspólnota Żywego Różańca, Młodzieżowa Grupa Modlitewna, Zespół muzyczny „Soli Deo”, Ruch Apostolat „Margaretka”, Czciciele Matki Bożej Bolesnej. Każda z grup porzez swoich reprezentantów przedstawiła swą historię oraz ideę istnienia.

Na zakończenie, przy wieczerzy, odbyło się spotkanie z projektantami i budowniczymi koscioła.

Copyright © 2015 Przystań Miłosierdzia. Wszystkie prawa zastrzeżone