Przystań

Miłosierdzia

04 czerwca 2023

Boże Ciało...

Świadectwo wiary…

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jego nieodłącznym elementem są procesje będące publicznym świadectwem wiary. Liczny udział Polaków w procesjach jest świadectwem religijności narodu. Głęboka wiara nieraz pozwalała nam przetrwać trudne sytuacje i odradzać się na nowo. Zdarza się, że na co dzień Polacy o niej nie pamiętają, jednak w procesji Bożego Ciała, tłumnie okazują swoją przynależność do Kościoła.

 

Cztery ołtarze, cztery ewangelie…

Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, zwróconych w kierunku czterech stron świata. Ołtarze są symbolem czterech Ewangelii. Przy każdym ołtarzu m.in. czytane są fragmenty Ewangelii, nawiązujące do realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Ołtarze oraz trasa procesji jest bogato przyozdobiona kwiatami i zielenią, symbolizującymi dar ofiarowany wiernym przez Chrystusa w postaci Eucharystii. Okna domów udekorowane są świętymi obrazami i świecami. Wizerunki i figury świętych niosą też w procesji wierni. Dziewczynki w białych strojach, obsypują płatkami kwiatów drogę przed Najświętszym Sakramentem. Od setek lat eucharystyczne procesje były traktowane przez wiernych jako publiczne wyznanie wiary, a zarazem przynależności do wspólnoty religijnej, a z czasem też do wspólnoty narodowej, tak jak w Polsce w czasach rozbiorów. Po II wojnie światowej procesje Bożego Ciała były znakiem przywiązania Polaków do wiary i Kościoła.

 

Tegoroczna procesja przejdzie następującymi ulicami naszej parafii: Swarzewską, Brzozową, Kasztanową, Dębową, Adama Mickiewicza, Paderewskiego, Żeromskiego i Matejki – tam jej zakończenie.

 

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia