black microphone on book page
11 maja 2025

Habemus Papam!

Mamy papieża - Leon XIV

 

8 maja przejdzie do historii nie tylko Kościoła, ale i całego świata. O 18.08 biały dym nad Kaplicą Sykstyńską obwieścił całemu światu, że w czwartym głosowaniu trwającego konklawe kardynałowie wybrali 267. Papieża w historii Kościoła. Został nim Robert Franciszek Prevost – 69. Letni kardynał pochodzący z Chicago z USA. Przybrał imię Leona XIV. 

 

Urodził się 14 września 1955 w Chicago jako syn Louisa Mariusa Prevosta, weterana II wojny światowej pochodzenia francusko-włoskiego i bibliotekarki Mildred Martinez pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha. Dorastał w Dolton, na przedmieściach Chicago, na terenie parafii St. Mary, gdzie uczęszczał do katolickiej szkoły. Śpiewał w chórze kościelnym i służył jako ministrant. W 1977 zdobył licencjat z matematyki na Uniwersytecie Villanova. 

 

2 września 1978 wstąpił do zakonu św. Augustyna, natomiast profesję wieczystą złożył 29 sierpnia 1981. W 1982 uzyskał tytuł magistra teologii w chicagowskim Catholic Theological Union. Święcenia prezbiteratu otrzymał 19 czerwca 1982 w Rzymie. Udzielił mu ich arcybiskup Jean Jadot, pro-przewodniczący Sekretariatu ds. Niechrześcijan. W 1987 roku uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Przez wiele lat pracował w Peru, m.in. jako prefekt w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 1999–2001 był prowincjałem amerykańskiej prowincji zakonnej. W latach 2001–2013 był przełożonym generalnym augustianów. 

 

3 listopada 2014 papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo. Święcenia biskupie otrzymał 12 grudnia 2014 w katedrze św. Marii] w Chiclayo. Głównym konsekratorem był arcybiskup James Green, nuncjusz apostolski w Peru Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „In illo uno unum” (pol. W Nim jednym jedno jesteśmy) z „Enarrationes in Psalmos” św. Augustyna. 30 września 2023 w trakcie konsystorza na placu Świętego Piotra papież Franciszek kreował go kardynałem diakonem, a jako kościół tytularny nadał mu kościół św. Moniki. 6 lutego 2025 został podniesiony przez papieża do rangi kardynała biskupa, na równi z pozostałymi kardynałami biskupami diecezji suburbikarnych, przydzielając mu diecezję Albano. 4 października 2023 papież Franciszek mianował go członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, a także członkiem w następujących Dykasteriach: ds. Ewangelizacji – Sekcji ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych; Nauki Wiary; ds. Kościołów Wschodnich; ds. Duchowieństwa; ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego; ds. Kultury i Edukacji; ds. Tekstów Prawnych. 

 

Módlmy się za nowo wybranego papieża, który w pierwszych słowach skierowanych z loggii Bazyliki św. Piotra pozdrowił zgromadzony lud słowami Zmartwychwstałego Chrystusa: Pokój Wam! Na zakończenie tradycyjnie nowy papież udzielił błogosławieństwa Miastu i Światu.

 

 

Zdjęcie: https://www.vaticannews.va/