black microphone on book page
18 maja 2025

Imię, herb i zawołanie nowego papieża

Leon XIV

 

Każdy nowo wybrany papież na początku swego pontyfikatu obiera imię, które nie jest tylko wyrazem przyjętej przed wiekami tradycji. To przede wszystkim kierunek, jaki obiera następca św. Piotra. Zobaczy zatem, co poprzez to imię oraz herb i zawołanie chce już na początku swojego pontyfikatu przekazać kard. Robert Prevost - papież Leon XIV. 

 

Rozważając znaczenie przyjętego przez papieża imienia Leon zobaczmy, w jaki sposób sam papież uzasadnił swój wybór na jednym z pierwszych przemówień, w którym zwrócił się do wiernych po wyborze na Stolicę Piotrową: „Chciałbym, abyśmy wspólnie dzisiaj odnowili nasze pełne przylgnięcie do tej drogi, którą już od dziesięcioleci podąża Kościół powszechny w ślad za Soborem Watykańskim II. Papież Franciszek magistralnie przywołał na nowo i uaktualnił jej treść w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”, z której pragnę podkreślić kilka fundamentalnych postulatów: powrót do prymatu Chrystusa w głoszeniu; misyjne nawrócenie całej wspólnoty chrześcijańskiej; wzrost w kolegialności i synodalności; uwaga na sensus fidei, zwłaszcza w jego najbardziej właściwych i integracyjnych formach, takich jak pobożność ludowa; pełna miłości troska o ostatnich i odrzuconych; odważny i ufny dialog ze współczesnym światem w jego różnych wymiarach i rzeczywistościach (por. nr 84; Sobór Watykański II, konstytucja duszpasterska „Gaudium et spes”, ). 

Chodzi o pryncypia Ewangelii, które od zawsze ożywiają i inspirują życie i dzieło rodziny Bożej, wartości, poprzez które miłosierne oblicze Ojca objawiło się i nadal objawia się w Synu, który stał się człowiekiem, ostateczna nadzieja każdego, kto szczerym sercem szuka prawdy, sprawiedliwości, pokoju i braterstwa (por. Benedykt XVI, encyklika „Spe salvi”, 2; Franciszek, bulla „Spes non confundit”, 3). 

 

Właśnie czując się powołany do kontynuowania tej drogi, postanowiłem przyjąć imię Leon XIV. Powody są różne, ale przede wszystkim dlatego, że papież Leon XIII w historycznej encyklice „Rerum novarum” poruszył kwestię społeczną w kontekście pierwszej wielkiej rewolucji przemysłowej, a dziś Kościół dzieli się z wszystkimi swoim dziedzictwem nauki społecznej, aby odpowiedzieć na kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji, które stawiają nowe wyzwania w zakresie obrony godności ludzkiej, sprawiedliwości i pracy”. 

 

Natomiast herb papieski Leona XIV to nie tylko ozdobny znak – to teologiczne przesłanie zakorzenione głęboko w duchowości Zakonu św. Augustyna. Tarcza podzielona jest ukośnie, co już samo w sobie symbolizuje dynamikę duchowej drogi. Górna, błękitna część herbu przedstawia białą lilię – znak czystości oraz szczególnego związku z Maryją. 

 

Dolna część herbu zawiera elementy bezpośrednio nawiązujące do dziedzictwa św. Augustyna. Jasne tło, zamknięta księga oraz serce przeszyte strzałą – to metafory przemiany duchowej, którą przeszedł ten wielki Doktor Kościoła. Przypomina to słowa Augustyna: „Przeszyłeś moje serce swoim słowem” – wyznanie wiary głęboko zakorzenione w doświadczeniu spotkania z Bogiem. 

 

Słowa „In Illo uno unum” pochodzą z komentarza św. Augustyna do Psalmu 127 i zawierają klucz do zrozumienia wizji Kościoła prezentowanej przez papieża Leona XIV. Oznaczają one: „W Nim stanowimy jedno” – podkreślając, że mimo różnorodności, w Chrystusie wszyscy jesteśmy zjednoczeni. 

 

Leon XIV, jako duchowy syn św. Augustyna, uczynił z jedności i komunii filary swojego nauczania. W wywiadzie udzielonym w 2023 roku przypomniał, że to właśnie jedność w Kościele, wspólnota i misja, stanowią centrum zarówno jego biskupiego charyzmatu, jak i obecnego pontyfikatu. Jako papież, kontynuuje tę wizję, zachęcając do budowania Kościoła jako wspólnoty otwartej i zjednoczonej wokół Ewangelii.

 

 

Źródło: https://vaitcan.va