Przystań

Miłosierdzia

13 listopada 2022

Kończy się Rok Liturgiczny…

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przypada w ostatnią niedzielę roku liturgicznego – w tym roku to 20 listopada 2022.

Wprowadził ją do liturgii papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia – wszechświata. Papież nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Początkowo uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października; reforma soborowa przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Uroczystość ta miała w swoim charakterze przeciwstawić się ówczesnym silnym tendencjom ateistycznym i laickim i wskazywała na Chrystusa jako Króla mającego władzę nad człowiekiem i całym światem. Za publiczne odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi w uroczystość Chrystusa Króla można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Modlitwa do Jezusa Chrystusa Króla

Wszechmogący Boże, który wszystko odnowić chciałeś przez Najmilszego Syna Twojego Jezusa Chrystusa, Króla racz sprawić, aby wszystkie narody rozdzielone przez grzech, poddały się Twojej władzy, aby były posłuszne Twojej łasce, by przez miłość budowały Królestwo Boże na całym świecie, na pamiątkę Twojej śmierci na krzyżu i Zmartwychwstania. O mój Jezu, który pragniesz królować powszechnie w sercach ludzi, udziel im swojej łaski na drodze ziemskiej pielgrzymki. Oczyść nasze serca, abyśmy byli godni przekazać Twoje święte miłosierdzie i doznawać obfitości w stanie naszego życiowego powołania. Jezu Chryste, Królu błogosław Ojczyźnie, światu i każdemu człowiekowi. Uczyń mnie swoim narzędziem pokoju, przebaczenia, świętości i miłości przez wszystkie wieki, wieków. Amen.

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia