© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia 

26 listopada 2022
W związku z zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku duszpasterskiego Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował BARDZO
22 listopada 2022
Zapraszamy na kolejne nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie na duszy i na ciele, które rozpocznie
01 listopada 2022
W wypominkach jednorazowych będziemy modlić się codziennie od 1 do 8 listopada po wieczornej Mszy

Dziś nasza wspólnota parafialna obchodzi swoje 20 urodziny. Została erygowana 30 kwietnia 2000 roku. Tego dnia w Rzymie w samo południe ówczesny papież Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską. Natomiast w Pucku w szczerym polu przy ulicy Swarzewskiej (a właściwie polnej drodze) o godz. 17.00 została odprawiona pierwsza msza św. w kaplicy wspólnoty parafialnej, której Sekretarka Bożego Miłosierdzia stała się patronką. Tamtej historycznej mszy świętej przewodniczył i kaplicę poświęcił sufragan gdański, ks. bp Zygmunt Pawłowicz. Zresztą ten sam biskup, 18 lutego 2000 roku, poświęcił także plac pod budowę kaplicy, a potem kościoła parafialnego.

 

Parafia liczyła wówczas 3876 mieszkańców. Dziś jest ich 4495. Charakterystyka parafii była zawsze taka, że mniej więcej po 50% mieszkańców było w miasta i wiosek.

 

Przez ten cały czas posługę proboszcza było zaszczyt mi pełnić, a do pomocy duszpasterskiej miałem pięciu wikariuszy. Byli to: ks. Wojciech Gruchała, śp. ks. Marek Rybicki, ks. Bartosz Nowak, Ks. Mateusz Zawadzki i obecnie ks. Karol Pstrągowski.

 

Z parafii pochodzą dwie siostry zakonne: Nikodema Rewa i Agnieszka Kamińska oraz jeden kapłan, ks. Paweł Pieper.

 

Posługę organisty od samego początku pełni pan Krzysztof Urmański. Zaś dodatkowo do pomocy jest czterech nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, panowie Kazimierz Reszka, Dariusz Malottki, Daniel Groenwald i Tomasz Rigga, z czego dwóch pierwszych pełni tę posługę w zasadzie od początku istnienia Przystani Miłosierdzia.

 

W roku 2005 rozpoczęła się budowa naszej obecnej świątyni, która czeka na swoją konsekrację. Jej projektantką jest pani Małgorzata Miller-Moszczenko. Natomiast wystrój wnętrza zaprojektował i wykonał pan. Tomasz Morek.

 

Świątynia nie powstałaby, gdyby nie hojność wielu parafian i sponsorów, którym bardzo serdecznie dziękuję.

 

Dziś jest okazja, by podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się materialny i duchowy dorobek naszej parafii. Bardzo dziękuję wszystkim byłym i obecnym współpracownikom, Radzie Parafialnej i członkom wszystkich wspólnot. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruje pod adresem osób, które troszczyły się i troszczą o porządek w świątyni i na zewnątrz.

 

Choć jubileusz obchodzimy w szczególnych i trudnych okolicznościach, to jednak mamy chyba prawo być bardzo dumni i szczęśliwi oraz z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość.

 

Ad maiorem Dei gloriam.

 

ks. proboszcz Piotr Pastewski

 

 

30 kwietnia 2020

Słowo na jubileusz

Przystań

Miłosierdzia