black microphone on book page
06 kwietnia 2025

Wojciechowe Camino

Pieszo do kościołów jubileuszowych

 

Duch pielgrzymowania jest bardzo silnie zakorzeniony w kulturze polskiej. Pątnicy z całego kraju przez wieki podróżowali do miejsc świętych. Wypraszali w ten sposób wiele łask, poszukiwali samych siebie, Boga, sensu życia. Każdy z nas ze słowem „pielgrzymka” ma zapewne inne skojarzenia. Dawniej pielgrzymka oznaczała pieszą wędrówkę. Dziś mamy możliwość skorzystania z pielgrzymek autokarowych, a nawet samolotowych. Istotny jest cel – pogłębianie duchowości, nawrócenie. 

 

Papież Franciszek w bulli „Spes non confundit” pisze tak: „Wyruszanie w drogę jest typowe dla tych, którzy poszukują sensu życia. Piesze pielgrzymowanie bardzo sprzyja odkrywaniu na nowo wartości milczenia, wysiłku i tego, co istotne. (…) Przechodzenie z jednego miasta do drugiego w kontemplacji stworzenia i dzieł sztuki, pozwoli docenić różne doświadczenia i kultury, nosić w sobie piękno, które zharmonizowane z modlitwą, prowadzi do dziękczynienia Bogu za cuda, których dokonał. Kościoły jubileuszowe, wzdłuż szlaków oraz w Wiecznym Mieście, będą mogły być oazami duchowości, w których można odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia”. 

 

Nasza Archidiecezja, aby uczcić zarówno Rok Jubileuszowy, a także 100-lecie Archidiecezji Gdańskiej, wyszła z ciekawą inicjatywą dotyczącą właśnie pielgrzymowania. W minionym tygodniu w mediach społecznościowych udostępniono krótki filmik, w którym ksiądz biskup Piotr Przyborek zachęca nas do wyruszenia w pielgrzymi szlak, który prowadzi do kolejnych kościołów jubileuszowych. W naszej archidiecezji mamy aż 27 takich kościołów. Każda z jubileuszowych świątyń otrzymała swoją własną, unikatową pieczątkę. Archidiecezja przygotowała przewodniki dla pielgrzymów, w których znajdują się nie tylko opisy poszczególnych etapów, ale także miejsca na zgromadzenie pieczątek. 

 

Całą, liczącą około 200 km trasę, podzielono łącznie na 8 etapów, na które składają się jeszcze krótsze odcinki. W przewodniku znajdziemy kody QR do każdego odcinka, które przeniosą nas do wytyczonych tras na mapie Google. Oczywiście każdy może podzielić sobie drogę na jeszcze mniejsze odcinki, dostosować do własnych możliwości. Ważne jest jednak, żeby przebyć tę drogę w duchu modlitwy i pokuty. Biskup Piotr zachęca do pozostania na Mszy Świętej i skorzystania z możliwości przyjęcia odpustu za kogoś zmarłego lub siebie samego (warunkiem jest przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach podanych przez Papieża oraz brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu). 

 

Jeśli uda się nam uzbierać wszystkie 27 pieczątek, możemy zgłosić się po odbiór specjalnego dyplomu „Pielgrzyma Nadziei”. Aby go otrzymać należy się udać z „Przewodnikiem Pielgrzyma”, w którym zebraliśmy pieczątki, do sekretariatu Kurii Metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie (ul. Bp. Nowickiego 1). Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13. „Przewodnik Pielgrzyma” można znaleźć w każdym kościele jubileuszowym. Możemy też wejść na stronę internetową (www.wojciech25.pl zakładka „wyrusz na szlak”) i tam samodzielnie wydrukować przewodnik, obejrzeć zaproszenie do udziału w pielgrzymce. 

 

Inicjatywa wydaje się być bardzo sympatyczna i atrakcyjna, zwłaszcza dla dzieci. Co prawda zachęcani jesteśmy do pieszych pielgrzymek, lecz myślę, że taka nowoczesna samochodowa lub rowerowa również zostanie uznana. Istotne jest żebyśmy na ten moment stali się Pielgrzymami Nadziei i z należytą pobożnością udali się do wybranych przez siebie kościołów. Życzę wszystkim by ta nadchodząca wiosna i pojawiająca się wraz z nią energia zaprowadziły nas nie tylko do wiosennych porządków w domach, ale właśnie do duchowych spacerów. Skorzystajmy z możliwości jakie daje nam Rok Jubileuszowy, a także Wielki Post. Dobrej drogi!