Przystań

Miłosierdzia

20 czerwca 2021

Wydarzenia tygodnia

REFLEKSJA PO NABOŻEŃSTWIE FATIMSKIM


Za nami kolejny trzynasty dzień miesiąca, a więc i kolejne nabożeństwo fatimskie. Jak to mamy w tradycji naszej parafii, jeśli trzynasty wypada w niedzielę, to nabożeństwo zostaje przeniesione na poniedziałek. I tak właśnie było w czerwcu. Jak co miesiąc czciciele Pani Fatimskiej o godz. 19.00 zgromadzili się, aby oddać cześć swojej Matce i Królowej. Nabożeństwo fatimskie od samego początku cieszy się w naszej parafii niegasnącą popularnością. Nawet pandemia nie przeszkodziła w tym, że nadal zachowuje swą żywość i ducha, który rozlewa w serca ich uczestników nadzieję i pokój. Jak słusznie napisał ks. Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego: „Miłość do Matki Bożej, w znaku Fatimskiej Pani, zdaje się, jakby nie zauważała przemijającego czasu”.


Jak zwykle naszą cześć wyśpiewaliśmy w tradycyjnych Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP. W czerwcu, w miejsce Aktu ofiarowania, wraz z Maryją uwielbiliśmy w Litanii Najświętsze Serce Boże. Zaś po wspólnie odśpiewanym Apelu Jasnogórskim wyruszyła procesja wokół kościoła. Każdorazowo ta wieczorna procesja ze świecami i figurą Matki Bożej przypomina Fatimę i to, co się tam działo w czasie objawień Łucji oraz Hiacyncie i Franciszkowi - dziś już błogosławionym.


Zawsze centralnym punktem nabożeństwa jest msza święta. W kazaniu, po majowej refleksji, gdzie nakreśliliśmy sobie okoliczności objawień fatimskich, w czerwcu przyglądnęliśmy się zwykłym, niezwykłym dzieciom, bohaterom tamtych wydarzeń - trójce pastuszków, którzy zostali współpracownikami Maryi.


„Ich misja - jak usłyszeliśmy w homilii  - była jasna. Nie polegała tylko na samym odmawianiu określonych modlitw czy uczestnictwie w nabożeństwach kościelnych. Ich całe życie było modlitwą, jednym wielkim nabożeństwem do Niepokalanego Serca Maryi”.
Nabożeństwo Fatimskie uczy nas codziennego trwania w zjednoczeniu z Chrystusem, poprzez stanie przy Sercu Maryi. Ona zaś ogarnia nas swoim Niepokalanym Sercem i uczy żyć tym, czego pragnie od nas Bóg.


ZNIESIENIE DYSPENSY


W dniach 11 i 12 czerwca 2021 r., pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, odbyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.


Pierwszy dzień obrad, przypadał w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak pewnie wiemy tego dnia biskupi w czasie Eucharystii odprawionej w Bazylice Ojców Jezuitów w Krakowie ponowili, po stu latach, Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Przez to wyjątkowe wydarzenie przypomnieli nam, że „sercem Kościoła jest nieograniczona miłość Boga do człowieka”.


W Komunikacie podsumowującym 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski jest także mowa o zniesieniu dyspensy od uczestnictwa w świątecznych i niedzielnych Mszach świętych. Czytamy tam m.in.: „Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju, biskupi z uznaniem przyjęli decyzję rządu o zmianie ograniczeń sanitarnych w kościołach i budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego. Podjęli także jednogłośnie decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane. Dyspensy te zostaną zniesione od 20 czerwca br., jednocześnie we wszystkich diecezjach. Biskupi wyrażają głęboką łączność z osobami, których dotknęły skutki pandemii. Kierują słowa podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w pomoc potrzebującym, w szczególności służbie zdrowia za oddaną posługę chorym i cierpiącym. Apelują do wszystkich wiernych o postawę wrażliwości i solidarności, a także okazywania wobec potrzebujących zwykłej, ludzkiej dobroci”.


Pamiętajmy zatem, że począwszy od dzisiejszej niedzieli, nieuzasadniony poważną przyczyną, brak udziału w Mszy św. w kościele skutkuje grzechem ciężkim.

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia