Przystań

Miłosierdzia

17 września 2020
Czwartek, 17 września 2020
Wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła oraz wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa
 
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
(Łk 7, 36-50) Odpuszczone są jej liczne grzechy ponieważ bardzo umiłowała
 

Jeden z faryzeuszów zaprosił Jezusa do siebie na posiłek. Wszedł więc do domu faryzeusza i zajął miejsce za stołem. A oto kobieta, która prowadziła w mieście życie grzeszne, dowiedziawszy się, że gości w domu faryzeusza, przyniosła flakonik alabastrowy olejku i stanąwszy z tyłu u Jego stóp, płacząc, zaczęła łzami oblewać Jego stopy i włosami swej głowy je wycierała. Potem całowała Jego stopy i namaszczała je olejkiem.

 

Widząc to, faryzeusz, który Go zaprosił, mówił sam do siebie: «Gdyby On był prorokiem, wiedziałby, co to za jedna i jaka to jest ta kobieta, która się Go dotyka, że jest grzesznicą».

 

Na to Jezus rzekł do niego: «Szymonie, mam ci coś do powiedzenia».

 

On rzekł: «Powiedz, Nauczycielu».

 

«Pewien wierzyciel miał dwóch dłużników. Jeden winien mu był pięćset denarów, a drugi pięćdziesiąt. Gdy nie mieli z czego oddać, darował obydwom. Który z nich więc będzie go bardziej miłował?»

 

Szymon odpowiedział: «Przypuszczam, że ten, któremu więcej darował».

 

On zaś mu rzekł: «Słusznie osądziłeś».

 

Potem, zwróciwszy się w stronę kobiety, rzekł do Szymona: «Widzisz tę kobietę? Wszedłem do twego domu, a nie podałeś Mi wody do nóg; ona zaś łzami oblała mi stopy i otarła je swymi włosami. Nie powitałeś mnie pocałunkiem; a ona, odkąd wszedłem, nie przestała całować stóp moich. Głowy nie namaściłeś Mi oliwą; ona zaś olejkiem namaściła moje stopy. Dlatego powiadam ci: Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. A ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje».

 

Do niej zaś rzekł: «Odpuszczone są twoje grzechy».

 

Na to współbiesiadnicy zaczęli mówić sami do siebie: «Któż On jest, że nawet grzechy odpuszcza?»

 

On zaś rzekł do kobiety: «Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju».

 

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia