Przystań

Miłosierdzia

Historia parafii

Geneza

Parafia pw. Św. Faustyny Kowalskiej w Pucku jest jedną z najmłodszych w archidiecezji gdańskiej. Erygował ją dekretem datowanym 30 kwietnia 2000 roku ks. abp Tadeusz Gocłowski, Metropolita Gdański. Nowa parafia powstała z podziału parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła. Decyzję o podziale podjął ówczesny proboszcz ks. kan. Andrzej Wiecki. Początki były naznaczone sporymi problemami wynikającymi z bardziej politycznych niż merytorycznych „przepychanek” Rady Miasta. Mająca powstać parafia stała się „kartą przetargową” dla wotum nieufności większości radnych wobec burmistrza. In summa dekretem Rady Miasta postanowiono, że parafia powstanie, aczkolwiek na innym, niż pierwotnie planowano miejscu – w szczerym polu i na terenie zupełnie nieuzbrojonym. Pozostała już tylko obawa, która towarzyszyła pytaniu: „czy odgórne przetargi nie wpłyną na podział społeczności?” Na szczęście – pokazała to niedaleka przyszłość – sprawa Boża miała dla tutejszych ludzi znaczenie nadrzędne

Rys historyczny

Teren pod budowę poświęcił – przy okazji udzielania Sakramentu Bierzmowania w parafii św. Ap. Piotra i Pawła i w obecności licznie zgromadzonych wiernych, w tym również kandydatów do Bierzmowania – w dniu 18 lutego 2000 roku ks. bp Zygmunt Pawłowicz. Budowa tymczasowej kaplicy miała się rozpocząć 1 kwietnia, jednakże – z powodu ogromnej ulewy – trzeba było z błagalną nadzieją spojrzeć na niebo dnia następnego. Tym razem – i tak będzie już do końca budowy – Opatrzność okazała się łaskawa. Pozostało 28 dni. Determinacja i zaangażowanie ludzi przychylnych sprawie – pod nadzorem pana inż. Józefa Blocka – uczyniły wydawać by się mogło rzeczy niemożliwej: budowla o wymiarach 24 m x 12 m x 5 m gotowa do oddawania kultu Bożego stanęła w przeddzień jej poświęcenia tj. 29 kwietnia 2000 roku. Następnego dnia w odległym Rzymie, nasz Wielki Rodak, Jan Paweł II dokonał jedynej w Roku Wielkiego Jubileuszu kanonizacji. Świętą, wokół której skupiona był uwaga całego Kościoła, okazała się polska zakonnica – siostra Faustyna Kowalska. Tymczasem, tego samego, pełnego radości i słońca dnia, w niewielkiej miejscowości na północy Polski – w Pucku o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. bpa Zygmunta Pawłowicza, w czasie której zostało poświęcone nowe miejsce szczególnego kultu Bożego Miłosierdzia i nowej Świętej. Widzialnym znakiem tego stanie się obraz wiszący na ścianie głównej, autorstwa ks. Romana Rycherta, a przedstawiający Patronkę parafii. Temu historycznemu wydarzeniu towarzyszyła obecność nadspodziewanie licznej rzeszy wiernych. To równocześnie była, nie pozostawiająca cienia wątpliwości, zapowiedź identyfikacji wiernych z ich nowym Domem Bożym. Oczywiście trzeba by być niepoprawnym optymistą, by wierzyć, że bezwzględnie wszyscy odnajdą się w nowej rzeczywistości, ale – na całe szczęście – Kościół jest jeden i powszechny.

Początki

Proboszczem nowonarodzonej wspólnoty parafialnej został mianowany dotychczasowy wikariusz macierzystej parafii – ks. Piotr Pastewski. Po intensywnej inwestycji przyszedł czas krótkiego odpoczynku i spłacania długów. W dniu 1 lipca do pomocy w pracy duszpasterskiej został mianowany wikariuszem – posługujący do tej pory w Zgromadzeniu Najświętszej Krwi Chrystusa w Swarzewie – ks. Wojciech Gruchała. Organistą od samego początku jest pan Krzysztof Urmański. Od 23 grudnia 2000 roku, dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. panom Dariuszowi Malottki i Kazimierzowi Reszka, chorzy mogą w każdą niedzielę i święto przyjmować Najśw. Ciało Pańskie. W drugiej połowie lipca rozpoczęto budowę plebanii. Dwupiętrowa kondygnacja o wymiarach 12 m x 12 m była gotowa do zamieszkania w Wigilię uroczystości Bożego Narodzenia 2000 roku. Ostatnim, jak na razie, etapem budowy były garaże i usytuowane nad nimi pokoje gościnne.

Aktualnie

Nadszedł czas, że i duszpasterstwo nabrało właściwych sobie kształtów. Parafia może pochwalić się liczną służbą liturgiczną oraz 9 różami Wspólnoty Żywego Różańca. Przy parafii istnieje także dziecięcy chórek „Faustinum”. Praktyką parafii jest to, że przed każdą Mszą św. wspólnie pod przewodnictwem celebransa wierni odmawiają Koronkę ku czci Bożego Miłosierdzia. Zaś w każdy piątek przed wystawionym Najśw. Sakramentem i z możliwością adoracji relikwii św. Faustyny odprawiamy nabożeństwo nieustającej Nowenny ku czci Bożego Miłosierdzia. Relikwie patronki zostały sprowadzone do parafii na przełomie września i października 2000 roku przy okazji pielgrzymki autokarowej do krakowskich Łagiewnik. Parafia jest w 50 % wiejską dlatego, aby ułatwić wiernym udział w niedzielnej Mszy św. podstawiane są specjalne autobusy, które przywożą mieszkańców wiosek, a po Eucharystii ich odwożą do miejsca zamieszkania. Dnia 26 sierpnia 2002 roku, powodem radości parafian było poświęcenie kapliczki ku czci Najśw. Maryi Panny, która stała się ulubionym miejscem modlitewnych wizyt wiernych. Na terenie parafii znajduje się także jedna kaplica filialna. Jest to w Sławutowie, gdzie Msze św. odbywają się w niedziele i święta o godz. 11:30. Kaplicy patronuje św. Jan Chrzciciel. Parafialne uroczystości odpustowe odbywają się w sam dzień liturgicznego wspomnienia św. Faustyny, to jest 5 października.

Zdjęcia z budowy

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia