Przystań

Miłosierdzia

12 maja 2024

Maj – miesiąc Pierwszych Komunii

Czym jest dla dziecka Pierwsza Komunia Święta?

 

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowa chwila w życiu każdego chrześcijanina. Jest to wydarzenie, któremu towarzyszy wiele emocji i przeżyć duchowych, a wspomnienia tego wyjątkowego dnia towarzyszą nam do końca życia.

 

Czym jest dla dziecka Pierwsza Komunia Święta? W dzisiejszych czasach wcale nie jest tak oczywistym, że dzieci myśląc o tej uroczystości skupiają się na przeżyciach duchowych. Nie jest to jednak wina dziecka, lecz często wynik wychowania i podejścia rodziny.

 

W ostatnich latach przemysł komunijny bardzo się rozwinął. Niejednokrotnie przyjęcie komunijne zupełnie przyćmiewa uroczystości kościelne i staje się małym weselem. Sale trzeba rezerwować na kilka lat do przodu. Dzieci zamiast skupiać się na istocie Mszy Świętej myślały nieustannie o prezentach, które stawały się coraz bardziej ekstrawaganckie. Wystawne przyjęcia, quady, drony i najnowsze telefony a do tego drogie stroje, fryzjerzy i makijaż… A to co najważniejsze gdzieś przy okazji. Pojawiły się nawet przyjęcia bez Pierwszej Komunii, wszystko po to żeby dzieci z rodzin niewierzących nie poczuły się gorsze od swoich wierzących kolegów.

 

Nie ma co ukrywać, że do Pierwszej Komunii Świętej przystępują też dzieci, które kolejny raz w kościele zjawią się dopiero na rocznicę, czy nawet na bierzmowaniu lub ślubie. Niezależnie od naszych opinii na ten temat warto jednak pochylić się nad tym co mogą czuć wszystkie dzieci, które będą przystępować do Pierwszej Komunii Świętej.

 

Pierwszym elementem uroczystości komunijnych jest Pierwsza Spowiedź. To wydarzenie cechuje się dużymi emocjami. Każdemu, niezależnie czy jest dorosłym czy dzieckiem, trudno jest przyznać się do błędów, do popełnieniu grzechu.

 

Powiedzenie na głos tego, co źle robimy jest trudne ale (pomijając aspekty związane z czyszczeniem z grzechu) daje szansę na prawdziwe uświadomienie sobie tego i chęć poprawy swojego zachowania. Warto jednak rozmawiać o tym z dzieckiem, opowiedzieć o swojej pierwszej spowiedzi. Rodzic pomagając dziecku przygotować się do spowiedzi może wyjaśnić, że niepokój, który odczuwa jest naturalny i ma prawo go odczuwać. Po spowiedzi również warto porozmawiać z dzieckiem o emocjach, które się pojawiły – strachu, który dziecko mogło odczuwać, ulgi, która pojawiła się po spowiedzi czy radości, że ma teraz „czystą” duszę. Nie bójmy się podejmować z dziećmi trudnych tematów, one świetnie sobie z nimi radzą, a często spokojna rozmowa z rodzicem, rodzeństwem czy dziadkami wycisza i pomaga we właściwy sposób przeżywać tak ważne dla dziecka wydarzenia.

 

Dziecko odpowiednio nakierowane, z którym się rozmawia o istocie Pierwszej Komunii Świętej nie będzie koncentrowało się na prezentach, białej sukience czy garniturze czy innych atrakcjach towarzyszących uroczystościom komunijnym. Warto tłumaczyć naszym wnukom, dzieciom, rodzeństwu czy kuzynostwu co jest ważne tego dnia, a co stanowi tylko dodatek podkreślający rangę Pierwszej Komunii Świętej. Nie unikajmy uroczystości rodzinnych, nie zapominajmy o różnego rodzaju pamiątkach czy odświętnym stroju, lecz… Pamiętajmy o Jezusie, który podczas Pierwszej Komunii Świętej po raz pierwszy przychodzi do serc dzieci.

 

Dorosłych zachęcam do wspominania tego pierwszego dnia, w którym w pełni uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Przypomnijmy sobie te emocje i duchowe przeżycia, rodzinę, która w tych ważnych chwilach była z nami. Pielęgnujmy w sobie te wspomnienia i dbajmy żeby dzieci, które w tym roku i w przyszłych latach będą przystępować do swojej Pierwszej Komunii Świętej przeżywały to we właściwy sposób

© Copyright 2024 - Przystań Miłosierdzia