Przystań

Miłosierdzia

Odpust parafialny

04 października 2020

Jutro przypada 5 października i 82. rocznica śmierci św. Faustyny Kowalskiej. Jest to jednocześnie, jak wierzy nasz święty Kościół, dzień jej narodzin dla nieba i właśnie dlatego w tym dniu obchodzimy jej liturgiczne wspomnienie. Dla naszej parafii, której patronuje Sekretarka Bożego miłosierdzia dzień ten nabywa rangi liturgicznej uroczystości, a towarzyszy jej odpust parafialny.  

 

Ta nabożna praktyka Kościoła zawsze daje możliwość otrzymania tzw. „odpustu zupełnego”. To wielka łaska, z której wielu z parafian skrzętnie i świadomie korzysta. Kiedyś była to „święta powinność” każdego wierzącego członka każdej wspólnoty parafialnej. Dziś niestety tak już nie jest. Wielu z nas dzień święta miejscowego Domu Bożego całkowicie lekceważy i nim się nie przejmuje. Kiedyś człowiek bardziej ufał Panu Bogu i Jemu powierzał wszystkie swoje sprawy, w tym najważniejszą – własne zbawienie.

 

Dziś, poddając się strasznej fali zeświecczenia, wymyślamy sobie tysiące różnych spraw, które są dla nas ważniejsze. Do kosza historii pobożności wrzuciliśmy świadomość, że centralnym wydarzeniem w takim dniu jest wspólne sprawowanie Eucharystii odpustowej oraz wysłuchanie specjalnie z tej okazji przygotowanego Słowa Bożego. Kiedyś powszechnie z okazji odpustu organizowało się rodzinne obiady czy kolacje oraz spotkania, w czasie których rozmawiało się o przeżytych uroczystościach. I - nade wszystko - dla katolika istotą tych dni uroczystych była zawsze możliwość otrzymania odpustu zupełnego.

 

Wierni doskonale wyczuwali prawdę, że o własnych siłach się nie zbawią. Ale dziś - przepraszam za złośliwość (a może to wcale nie jest złośliwość, bo tak po prostu jest) - jaśnie oświeceni członkowie Kościoła uważają, że ze wszech mir WYROZUMIAŁY Pan Bóg doskonale zrozumie, że w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze i do tych drugich z pewnością nie należy zaskarbianie sobie czegoś takiego jak łaska odpustu. A na zakrzątanie sobie głowy zbawieniem przyjdzie jeszcze czas.  

 

Rodzi się pytanie: Czy aby dla wszystkich i czy aby na pewno?  

 

 

11 maja 2024
Za trzy tygodnie planuje urlop w Polsce, a także prace animacji misyjnej w niedziele w
10 maja 2024
Nasza Archidiecezja gdańska poprzez peregrynację relikwii Świętego Wojciecha w poszczególnych parafiach, przeżywa czas przygotowana do
09 maja 2024
Zapraszamy na nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie na duszy i na ciele, które odbędzie się

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia