Przystań

Miłosierdzia

Pozdrowienia z Kuby

16 października 2023

Drodzy Bracia i Siostry,

 

Na Kubie jestem od 5 października. Odebrał mnie Ks. Radek z Hawany, z którym jestem razem na Parafii w Bayamo. To drugi koniec Kuby i 15 godzin drogi od stolicy.

 

Po drodze przez tydzień odwiedziliśmy kilka miejsc. Najpierw byliśmy 4 dni u Polskich misjonarzy Pallotynów w Hawanie. Odwiedziliśmy Nuncjaturę, gdzie pracuje ksiądz Przemek z Gdańska. Była okazja zwiedzić stolice. Następnie kolejny przystanek to dwa dni u kolejnych polskich misjonarzy w środku Kuby u ojców Św. Rodziny w diecezji Santa Clara. Od piątku jestem już w miejscu docelowym.

 

Co mnie tu zaskoczyło, zdziwiło, przytłoczyło? Najpierw to bieda, bieda. Nie widziałem takiej biedy oraz bardzo gorąco. Codzienny obrazek z Kuby to zniszczone domy, prawie ruiny, dziurawe drogi, stare auta, spaliny, wychudzone konie ciągnące wozy i wychudzone psy. Kolejki, puste pułki, dużo muzyki i imprez. Uciążliwe są tak zwane "apagony". Czyli przerwy w dostawie prądu. Wtedy bez wentylatora i jeśli jest klimatyzacji, człowiek wchodzi jakby do piekarnika. Wodę można pić po wcześniejszym przegotowaniu i filtrowaniu. To co piją Kubańczycy dla misjonarza skończyło by się rewolucja żołądkową. W ciągu dnia trzeba trzy razy brać prysznic i zużyć trzy koszulki. To tak po ludzku...

 

A oczami wiary...  Czuje, że to dla mnie duża szkoła zaufania Bogu, bo inaczej się nie da. Po coś tu w końcu jestem. Tutaj każdy dzień przynosi nowe doświadczenie i daje szansę nauki nowych umiejętności. Powierzam się Waszej modlitwie i również pamiętam o tych którzy mi duchową towarzyszą.

 

Pozdrawiam, z modlitwą i błogosławieństwem,

ks. Karol Pstrągowski

 

Link do zdjęć: https://przystanmilosierdzia.pl/z-pamietnika-misjonarza

11 maja 2024
Za trzy tygodnie planuje urlop w Polsce, a także prace animacji misyjnej w niedziele w
10 maja 2024
Nasza Archidiecezja gdańska poprzez peregrynację relikwii Świętego Wojciecha w poszczególnych parafiach, przeżywa czas przygotowana do
09 maja 2024
Zapraszamy na nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie na duszy i na ciele, które odbędzie się

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia