Przystań

Miłosierdzia

19 listopada 2023

Rekolekcje w Karmelu

Każdy z nas potrzebuje czasu na podładowanie życiowych akumulatorów. Zwłaszcza jesienią, gdy słońca jest jak na lekarstwo, dni są coraz krótsze i dopada nas „chandra”. Najchętniej wtedy chcielibyśmy zaszyć się pod kocem z ulubioną książką i kubkiem herbaty, odkładając na później wszelkie nieprzyjemne obowiązki.

 

Jak nie dać się jesiennej aurze i wykrzesać z siebie nową energię? Pomocą mogą nam służyć rekolekcje. Wyjątkowym miejscem sprzyjającym wycieszeniu i duchowej regeneracji może posłużyć Ośrodek rekolekcyjny Karmelitów Bosych „Pod Opieką św. Józefa” w Gorzędzieju koło Tczewa.

Na rekolekcjach organizowanych przez ojców karmelitów możemy lepiej poznać charyzmat Karmelu – modlitewne doświadczenie Boga żywego. Rekolekcje oparte są na duchowej doktrynie świętych karmelitańskich: św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża, świętej Teresy od Dzieciątka Jezus czy św. Elżbiety od Trójcy Świętej.

 

Czas spędzony w klasztorze ojców Karmelitów w Gorzędzieju na pewno posłuży do odnowy życia duchowego w klimacie wyciszenia i milczenia. Jak uczy święta Teresa z Avila nasze milczenie staje się już modlitwą skierowaną do Boga. W codzienności przesyconej ciągłymi informacjami, natłokiem słów i myśli zatracamy zdolność usłyszenia Boga, który przemawia w ciszy. Kilka dni milczenia pomoże nam na nowo (a może pierwszy raz) odkryć wartość milczenia w życiu duchowym. Kilka dni rekolekcji stanie się błogosławionym czasem pogłębienia naszej modlitewnej relacji z Bogiem oraz znalezienia nowego światła i zapału na codziennej drodze do świętości.

 

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin świętej Teresy z Lisieux (od Dzieciątka Jezus). Z tej okazji papież Franciszek napisał Adhortację Apostolską C’est La Confiance o ufności w Miłosierną Miłość Boga. Warto sięgnąć do tego dokumentu, w którym ojciec święty przybliża niezwykłą postać świętej Tereski. To właśnie ta święta jest autorką tzw „Małej drogi dziecięctwa duchowego”. Można ją streścić w pięciu istotnych punktach: 1. Pragnienie świętości; 2. Stwierdzenie własnej bezsilności; 3. Nie zniechęcanie się; 4. Wewnętrzna pewność, że pragnienia pochodzą od Boga; 5. Całkowita ufność w miłosierdzie Boże; Święta Teresa porównała tę małą drogę do, nowego wówczas, wynalazku windy: „Chciałbym znaleźć a taką windę, która by mnie uniosła aż do Jezusa, bo jestem zbyt mała, by wstępować po stromych stopniach doskonałości”.

 

Zwłaszcza dziś w świecie tak bardzo zranionym grzechem, poczuciem samowystarczalności i doświadczeniu duchowej pustki święci Karmelu stają się dla nas świadkami i przewodnikami na drogach naszej wiary.

 

Na koniec warto przytoczyć jeszcze jeden fragment z Adhortacji papieża Franciszka:

„Z nieba na ziemię, aktualność św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza trwa w całej swojej „małej wielkości”. W czasie, który zachęca nas do zamykania się we własnych sprawach, Mała Tereska ukazuje nam piękno uczynienia z życia daru. W chwili, w której dominują potrzeby najbardziej powierzchowne, jest ona świadkiem ewangelicznego radykalizmu. W czasie indywidualizmu, pozwala nam odkryć wartość miłości, która staje się wstawiennictwem. W chwili, gdy ludzie mają obsesję na punkcie wielkości i nowych form władzy, ona wskazuje nam drogę małości. W czasie, w którym odrzucanych jest wiele istot ludzkich, ona uczy nas piękna troski, podejmowania odpowiedzialności za innych. W chwili powikłań, ona może pomóc nam odkryć na nowo prostotę, absolutny prymat miłości, zaufania i powierzenia się Bogu, przezwyciężając legalistyczną i etyczną logikę, która wypełnia życie chrześcijańskie obowiązkami i nakazami oraz zamraża radość Ewangelii. W czasie wycofania i zamknięcia, Mała Tereska zaprasza nas do wyjścia misyjnego, pociągniętych atrakcyjnością Jezusa Chrystusa i Ewangelii.” (nr 52).

 

W Ośrodku rekolekcyjnym w Gorzędzieju koło Tczewa przez cały rok są organizowane rekolekcje, poruszające różne tematy związane z duchowością. Każdy, zarówno młody, jak i dojrzały człowiek znajdzie dla siebie coś rozwijającego. Szczegółowy plan rekolekcji na cały rok można znaleźć na stronie gorzedziej.karmelicibosi.pl

© Copyright 2024 - Przystań Miłosierdzia