Przystań

Miłosierdzia

Słowo dla 
Parafian

08 kwietnia 2020

 

 

Szczęść Boże!

 

Pewnie nikt z nas nawet w najczarniejszych myślach, kiedy rozpoczynaliśmy Wielki Post 2020 roku nie spodziewał się, że zwieńczenie tego czasu przeżywać będziemy w takich okolicznościach i w takiej atmosferze. Dla mnie osobiście pewnie do końca życia w pamięci pozostanie niedziela 15-go marca. Kiedy to pierwszy raz zetknęliśmy się z ograniczeniami. Nie wyobrażałem sobie w życiu będę musiał sprawować mszę świętą w niedzielę przy prawie pustym kościele. Dzisiaj nie muszę sobie wyobrażać, bo wiem, że najważniejsze liturgiczne dni w roku, w życiu kościoła katolickiego, sprawować będziemy w ogóle bez wiernych. Aż serce pęka z żalu, że nie możemy Was zaprosić do murów naszej pięknej świątyni.

 

Zostaliśmy w sposób brutalny odarci z poczucia wspólnoty. Z możliwości łatwego korzystania z mszy świętej i w ogóle z życia sakramentalnego. Mam tu w szczególny sposób na myśli Komunię świętą. Proszę mi wybaczyć tę uwagę. Pewnie wynika ona z mojej zbyt małej wiary, ale jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć, że komunia duchowa przynosi takie same owoce jak komunia sakramentalna. Niemniej wierzę, gorąco w to wierzę, że przynosi ona błogosławione owoce. Korzystajmy zatem, bo nic innego nam nie pozostaje z osiągnięć techniki.

 

Mamy taką możliwość, aby nauczyć się, a w tym czasie uczymy się wielu nowych rzeczy. Nauczyć się czym jest Kościół przez wielkie "K". Czym jest kościół jako wspólnota. Dlatego pragnę bardzo serdecznie zachęcić, aby jak największa ilość z nas zasiadła przez monitorami komputerów, przed ekranami telewizorów. Żeby jednoczyła się w tych dniach w imię słów ewangelii świętej, że "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich". 

 

Starajmy się więc ocali to co się da. Stwórzmy wspólnotę, wielką wspólnotę Kościoła świętego. Będzie to wirtualna wspólnota. Myślę, że jeżeli nie będziemy tylko bezmyślnymi obserwatorami tego co się pojawi przed naszymi oczami, ale jeżeli będziemy przeżywać to w głębokim duchu poczucia wspólnoty. To, to również przyniesie dla nas wspaniałe owoce. Starajmy się zatem uczestniczyć, a nie tylko oglądać te uroczystości. Starajmy się korzystać z komunii duchowej. Bardzo wierzę i jestem o tym przekonany, że w tej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy Pan Bóg może również nas obdarzyć ogromną swoją łaskawością. Chodzi tylko o to, abyśmy mu na to pozwolili. 

 

Życzę zatem, zachęcając do wspólnej modlitwy, błogosławionych i pięknych owoców Triduum Paschalnego. Niech nam wszystkim w tych trudnych dniach Pan Bóg błogosławi i niech udziela nam swojej łaskawości. 

 

Wszystkiego dobrego i szczęść Boże!

 

ks. proboszcz Piotr Pastewski 

 

 

11 maja 2024
Za trzy tygodnie planuje urlop w Polsce, a także prace animacji misyjnej w niedziele w
10 maja 2024
Nasza Archidiecezja gdańska poprzez peregrynację relikwii Świętego Wojciecha w poszczególnych parafiach, przeżywa czas przygotowana do
09 maja 2024
Zapraszamy na nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie na duszy i na ciele, które odbędzie się

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia