© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia 

23 października 2021
IKONA PRZYJAŹNI – medytacja „Ikona PRZJAŹNI” to ikona koptyjska – wskazują na to, typowe dla
22 października 2021
Rozpoczynamy diecezjalny etap Synodu o synodalności. Zapraszamy do katedry oliwskiej na Mszę Świętą pod przewodnictwem
10 października 2021
NIE LĘKAJCIE SIĘ! XXI Dzień Papieski Niedziela 10 października 2021 roku Interpretacja hasła Non abiate

To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. W normalnych okolicznościach nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Nie można tego dnia sprowadzić tylko do dnia w którym w kościele jak co roku następuje poświęcenie pokarmów. W tym dniu zachęcamy do osobistej modlitwy w zaciszu własnego domu - ciszy która przypomni nam modlitwę w kościele nad Grobem Pańskim. Wieczorem zaś zapraszamy do celebracji Wigilii Paschalnej, która transmitowana będzie na naszej stronie internetowej oraz poprzez media społecznościowe na oficjalnych kanałach parafii.

 

ŚWIĘCENIE POKARMÓW

Dzisiaj, w przeciwieństwie do tego jak co roku w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Zamiast tego zaleca się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Jak prawidłowo przeprowadzić liturgię domową można przeczytać na naszej stronie w zakładce dostępnej pod poniższym linkiem:

 

Msza święta w domu

 

Święcąc pokarmy nie zapomnijmy o złożeniu ich części (lub ofiary) na rzecz ludzi cierpiących niedostatek.

 

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. W naszym kościele odprawiana będzie w tym roku już o godzinie 23:00, a więc pół godziny wcześniej! Należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z pięciu zasadniczych części: 

  1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA. Na koniec tej części śpiewa się Exultet – przepiękną pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus.
  2. Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu (8 czytań) – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.
  3. Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego.
  4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne, w normalnych okolicznościach do Komunii świętej winni przystąpić wszyscy. Dlatego szczególnie zachęcamy do przyjęcia Komunii duchowej. Na naszej stronie dostępny jest krótki przewodnik - Komunia duchowa 
  5. Po Mszy świętej wyruszy symboliczna procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił. 

 

 

 

11 kwietnia 2020

Wielka 
Sobota

Przystań

Miłosierdzia