Przystań

Miłosierdzia

Wypominki

25 października 2020

Od listopada odprawiane będą wypominki za zmarłych. Wypominki to wyraz szczególnej pamięci o zmarłych, która na dobre zakorzeniła się w naszej wierze. 

 

Listopad to wyjątkowy miesiąc, w którym możemy naprawdę dużo zrobić dla zmarłych, a już w szczególności, gdy towarzyszy temu modlitwa. Warto pamiętać o naszych zmarłych bliskich, przyjaciołach, znajomych i polecać ich miłosierdziu Bożemu w modlitwie. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych - a następnie je odczytując - wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej Księdze Życia.

 

Czy wypominki za duszę zmarłych pomogą tym duszom? Ksiądz Józef Pierzchalski pisał, iż dzisiejsze wypominki, są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Podobnie jak one są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. 

 

Podczas Mszy św, kapłani odprawiają wypominki w intencji zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych. Wypominki są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła. W naszej pamięci przywołujemy tych, którzy odeszli do domu Ojca. Rodzeństwo, krewnych, kapłanów, sąsiadów i wszystkich tych, wobec których mamy dług wdzięczności i których chcemy polecać Bożemu Miłosierdziu. Wypominki mają bardzo duże znaczenie, ponieważ są związane z Eucharystią. Pamięć o tych, którzy już od nas odeszli nie bez powodu przejawiamy w listopadzie. Już w pierwszych dniach listopada obchodzimy Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Będąc chrześcijanami - wierzymy, że nasze życie nie kończy się tuż po śmierci. 

 

W naszej parafii wypominki możemy składać do skrzynki ustawionej pod chórem lub w biurze parafialnym.

Karty na wypominki możemy zabrać wychodząc z kościoła.

 

Jako chrześcijanie mocno wierzymy, że taka modlitwa jest bardzo ważna i potrzebna. Nie bez powodu została zaliczona do jednego z tzw. siedmiu uczynków miłosierdzia co do duszy. Istotą jest modlitwa za zmarłych, aby zostali uwolnieni od grzechów i kar za grzechy należnych. Dla zmarłych oznacza to uwolnienie z czyśćca i wejście do nieba. Wypominki są jedną z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Bardzo ważną sprawą w modlitwie za zmarłych, jest przede wszystkim nasze osobiste zaangażowanie, nasza ofiara oraz wysiłek, by w tej modlitwie uczestniczyć całym swoim sercem. Kościół nieustannie powierza w modlitwie zmarłych. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił kiedyś w rozważaniach "Anioł Pański", iż modlitwa za zmarłych jest naszą ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba.

 

 

Tekst na podstawie artykułu "Po co zamawiać wypominki?" P. Staroń

 

 

11 maja 2024
Za trzy tygodnie planuje urlop w Polsce, a także prace animacji misyjnej w niedziele w
10 maja 2024
Nasza Archidiecezja gdańska poprzez peregrynację relikwii Świętego Wojciecha w poszczególnych parafiach, przeżywa czas przygotowana do
09 maja 2024
Zapraszamy na nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie na duszy i na ciele, które odbędzie się

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia