Przystań

Miłosierdzia

14 lutego 2021

Nowa monstrancja

Św. Jan Paweł II w Ecclesia de Eucharistia napisał: „Pięknie jest zatrzymać się z Jezusem i jak umiłowany Uczeń oprzeć głowę na Jego piersi (por. J 13, 25), poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca. Jeżeli chrześcijaństwo ma się wyróżniać w naszych czasach przede wszystkim «sztuką modlitwy», jak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości? Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywałem to doświadczenie i otrzymałem dzięki niemu siłę, pociechę i wsparcie!”.

 

Od wieków wierni starali się po ludzku okazać wdzięczność i szacunek Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie. Stąd między innymi narodziła się praktyka adoracji. Adoracja jest to modlitwa uwielbienia, jest to najwyższy modlitewny akt czci. Mamy za co dziękować i o co prosić. Z tysięcy godzin naszego życia warto wygospodarować kilka chwil na przebywanie z Bogiem, który jest naszym Ojcem i Przyjacielem. Sam na sam.

 

Właśnie dlatego w kościołach i wspólnotach z tabernakulum wyjmuje się Najświętszy Sakrament i wystawia uroczyście w monstrancji, żebyśmy mogli patrzeć na Boga nie przez drzwiczki tabernakulum, ale twarzą w Twarz. Oddajemy najwyższą cześć Najświętszemu Sakramentowi, czyli Najświętszemu Bogu.

 

Rok temu 18 i 19 lutego mieliśmy zaszczyt w naszej parafii adorować Pana we wspaniałej monstrancji, która była przeznaczona do sanktuarium w Madjugorie, a wykonanej w słynnej pracowni Drapikowski Studio. Wtedy to zrodził się pomysł, by i nasza parafia mogła mieć na własność równie wspaniałe dzieło, które – mam nadzieję – jeszcze bardziej zachęci nas do osobistego spotkania z Bogiem w Białym Chlebie. Ponieważ propozycja znalazła bardzo pozytywny oddźwięk, od minionego piątku wspaniała monstrancja stała się naszą własnością.

 

Nawiązuje ona do bardzo bliskich nam obrazów Bożej Obecności.

 

Krzew oliwny. W Biblii drzewo oliwne pojawia się 50 razy. Gałązka oliwna jest m.in. symbolem pokoju, przebaczenia obfitości, a także nieśmiertelności i zwycięstwa. Wiemy też, że sam Chrystusa ukazuje siebie jako krzew, do którego każdy z nas jest wszczepiony.

 

Światło. Delikatne ledowe oświetlenie przypomina nam Chrystusowe słowa: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia» (J 8, 12).

 

Promienie miłosierdzia. Symbol szczególnie bliski naszej parafii poprzez jej patronkę św. Faustynę Kowalską oraz obraz „Jezu ufam Tobie”.

 

Jakże wspaniale stało się, że to wydarzenie wpisuje się w eucharystyczne trójlecie duszpasterskie, którego drugi rok obecnie obchodzimy pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”.

 

Mam nadzieję, że to prawdziwe dzieło sztuki zachęci nas przede wszystkim do tego, abyśmy częściej potrafili swój cenny czas ofiarować Bogu.

 

Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy przez swoje ofiary sprawili, że Najświętszy Boski Chleb możemy czcić w tak wspaniałej monstrancji. Bóg zapłać.

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia