Przystań

Miłosierdzia

29 września 2024

Odpust parafialny

ku czci naszej patronki św. Faustyny

 

Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. Dzień odpustu parafialnego jest także związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która w planach Bożej pedagogiki, ma pomóc nam w przezwyciężeniu zła jakie grzech w nas posiał i wyrządził.

 

W języku greckim przebaczyć znaczy uwolnić kogoś, puścić wolno, w hebrajskim – otulić płaszczem. Te tłumaczenia wskazują kierunek Bożego działania względem nas. Przebaczenie jest najpiękniejszym wyrazem miłości, w którym Bóg uwalnia nas od naszej winy i otacza nas swoją ojcowską troską. Bez przebaczenia człowiek staje się zgorzkniały i smutny. Bóg zawsze chce wybaczyć nam grzechy, którymi Go zraniliśmy, chce nas z nich podnieść i duchowo uleczyć z wszystkich grzechowych ran. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, czy też inne dobre czyny i modlitwy. Kościół dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpustu zupełnego, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić, aby go uzyskać. Zwyczajne warunki to: spowiedź sakramentalna, oczywiście nie musi być ona odbyta w sam odpustowy dzień, wystarczy, że w dniu odpustu jesteśmy w stanie łaski uświęcającej i możemy przyjąć komunię świętą, która jest drugim warunkiem uzyskania odpustu. Kolejnym warunkiem jest wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Bywało w historii, że możliwość zyskania odpustu sprawiała, iż na odpust ściągała cała okolica, a dla rodzin odpust był okazją do spotkania w kościele, a później przy stole wielu pokoleń. 

 

Dla naszej wspólnoty parafialnej tym wyjątkowym dniem odpustu będzie najbliższa sobota – dzień liturgicznego wspomnienia św. Faustyny. Po raz kolejny przez wstawiennictwo naszej patronki będziemy mogli doświadczyć działania Bożego Miłosierdzia w naszym życiu. Tym bardziej cieszy fakt, że to właśnie tego dnia zostaną poświęcone dwa nowe konfesjonały, w których poprzez sakrament pokuty i pojednania otrzymujemy dar Bożego przebaczenia. 

 

Św. siostra Faustyna nosi zaszczytny tytuł Sekretarki Bożego Miłosierdzia, dlatego też w Przystani Miłosierdzia – jaką jest nasza parafia – chcemy stworzyć szczególne warunki dla ludzi, którzy pragną pojednać się sakramentalnie z Bogiem. Umiejscowienie konfesjonałów pod chórem sprzyja zatem, by tworzyć atmosferę owocnego spotkania z Bogiem, bez poczucia obserwowania przez innych uczestników nabożeństw. W owocnym przeżyciu sakramentu pomaga również budowa i układ nowych konfesjonałów. Z jednej strony penitent będzie mógł wejść do zamkniętej części, co pozwoli unikać często kłopotliwego i nie zamierzonego usłyszenia przez innych uczestników liturgii wyznawanych przez penitenta grzechów czy nauki kapłana. Druga strona konfesjonałów jest natomiast otwarta – co pozwala również korzystać osobom mającym problem z zamkniętymi, małymi przestrzeniami, jak osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Wszystko to ma służyć w głębokim przeżywaniu sakramentu pokuty i pojednania i odkrywaniu skarbu Bożego Miłosierdzia. Niech dar Bożej łaski obficie spływa do naszych serc nie tylko w dzień odpustu, ale każdego dnia naszego życia.

© Copyright 2024 - Przystań Miłosierdzia