Przystań

Miłosierdzia

23 czerwca 2024

Opust św. Piotra i Pawła

29 czerwca

 

29 czerwca obchodzimy w Kościele bardzo ważną uroczystość dwóch Apostołów: Piotra i Pawła. Choć św. Paweł nie należał do grona 12. Apostołów bezpośrednio powołanych przez Pana Jezusa, to jednak przez zasługi w dziele ewangelizacji narodów nosi szlachetny tytuł „Apostoła Narodów” i odbiera cześć w tym samym dniu co św. Piotr. Obydwoje ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w latach 64-67, podczas prześladowania chrześcijan za czasów Nerona. Piotr i Paweł, “obdarzeni różnymi darami, zbudowali jeden Kościół Chrystusa”. W wyjątkowy sposób obchody uroczystości Apostołów przeżywają mieszkańcy Pucka oraz Kaszubi z okolicznych wiosek rybackich, którzy na dzień odpustu przybywają w pielgrzymce swoimi kutrami. Jest to jedyna w Polsce taka Pielgrzymka Rybaków na łodziach po wodach Zatoki Puckiej. Tradycja odpustu w Puckiej Farze sięga średniowiecza. Rybackie jednostki wypływają z Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu. Aby lepiej zrozumieć ideę tej pielgrzymki przybliżymy bliżej sylwetkę św. Piotra Apostoła.

 

Piotr był synem Jony, którego imię od urodzenia brzmiało Symeon, czyli Szymon. Był bratem Andrzeja, który również został powołany przez Pana Jezusa na apostoła. Pochodził z Betsaidy, miejscowości położonej nad Jeziorem Genezaret, czyli Galilejskim. Ojciec Szymona i Andrzeja był rybakiem galilejskim, stąd nie dziwi fakt, że jego synowie również zajmowali się ryboustwem. Jezus od początku przygotowywał Szymona do zadania, jakie przed wiekami  przeznaczył mu Bóg.  To właśnie Szymon Piotr, Jan i Jakub byli świadkami cudów, które Jezus dokonywał na osobności –  wskrzeszenie córki Jaira (Mt 9, 23-26), przemienienie na górze Tabor (Mt 17, 1-13) i modlitwy w Getsemani (Mt 26, 37-46;). Kluczowe jest również wydarzenie, podczas którego Jezus zmienił imię Szymona na Piotr, wskazując na misję, jaką będzie pełnił w założonym przez Chrystusa Kościele. Na pytanie Jezusa: "A wy za kogo Mnie uważacie?" – Szymon Piotr wyznaje: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Za to otrzymał obietnicę prymatu nad Kościołem Chrystusa: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr (czyli skała), i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16, 18-19).

 

Ewangeliści wskazują na jeszcze wiele innych wydarzeń z udziałem Szymona Piotra. Należy jednak zwrócić uwagę, że popełniał również przewinienie. Ze strachu wyrzeka się trzykrotnie Jezusa, dwukrotnie potwierdzając to zaparcie się Chrystusa przysięgą. Kiedy zapiał kogut, przypomniał sobie przepowiednię Mistrza i gorzko zapłakał (Mt 26, 69-75). Jezus zrehabilitował Piotra już po swoim zmartwychwstaniu, kiedy nad Jeziorem Genezaret Piotr trzykrotnie zapewnia Jezusa: „ Panie, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21,15-19). W sumie Pisma Nowego Testamentu wymieniają św. Piotra aż 150 razy. Po Zesłaniu Ducha Świętego Piotr z mocą głosił zmartwychwstałego Chrystusa, czego świadectwem są relacje Dziejów Apostolkisch. W NT mamy również dwa listy autorstwa św. Piotra. Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską w 67 roku na wzgórzu watykańskim. Miał być ukrzyżowany według świadectwa Orygenesa głową w dół na własną prośbę, gdyż czuł się niegodnym umierać na krzyżu jak Chrystus. Cesarz Konstantyn Wielki wystawił ku czci św. Piotra nad jego grobem bazylikę. Obecna bazylika Św. Piotra w Rzymie pochodzi z wieku XVI-XVII, zbudowana została w latach 1506-1629.

 

Święci Apostołowie Piotr i Paweł odgrywają niezastąpioną rolę w historii Kościoła i w procesie Jego rozwoju. Nieprzypadkowo to właśnie Kaszubi przez Morską Pielgrzymkę, która zawiązuje zarówno do rybackiego pochodzenia św. Piotra, jak i morskich podróży apostolskich św. Pawła, chcą w ten sposób ich uczcić. Niech orędownictwo tych wielkich patronów przyczynia się do pogłębiania naszej wiary, więzi z papieżem Franciszkiem i odważnego głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom.

© Copyright 2024 - Przystań Miłosierdzia