Przystań

Miłosierdzia

09 stycznia 2022

Parafialne kolędowanie

W miniony czwartek w naszym kościele odbyło się wspólne kolędowanie. Wspólny śpiew kolęd przypomniał nam o radości, która płynie z Bożego Narodzenia. To także czas w którym Bóg przychodzący zbawiać ten świat został uwielbiony. Kolędy to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zwyczajów Bożonarodzeniowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

 

W dorobku kulturalnym i folklorystycznym Polska jest jednym z krajów, które mają najwięcej kolęd. Polska tradycja zna ich blisko 500. Nie ma katolickiego narodu, który by nie miał własnych kolęd. Najbardziej znaną, choć nieznanego autorstwa, jest kolęda śpiewana w 175 językach,
w najodleglejszych zakątkach świata - "Cicha noc". Po raz pierwszy wykonano ją z akompaniamentem gitary podczas pasterki w 1818 r. w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie koło Salzburga. W następnych latach śpiewano ją na dworze cesarza Franciszka Józefa. W Nowym Jorku "Cichą noc" zaśpiewano po raz pierwszy przed spalonym kościołem Świętej Trójcy w 1839 r.

Kolęda ta ma ponad tysiąc wersji w 175 językach (w angielskim i włoskim jest ich co najmniej 8, we francuskim - 11). Najczęściej śpiewane są trzy spośród sześciu jej zwrotek. Znana w oryginale niemieckim jako "Stille Nacht, heilige Nacht!", po angielsku brzmi jako "Silent night, holy night", po francusku - "Douce nuit, sainte nuit!", po włosku - "Santo Natal! Notte d"opal!", po hiszpańsku - "Noche de paz! Noche de luz!", po szwedzku - "Stilla natt, heliga natt!", w języku jednego ze szczepów Indian z brazylijskiego dorzecza Amazonki - "Ákamot mét, Ákamot mét!", po japońsku - "Shizukeki mayonaka Maki no misora" i "Tichaja nocz, diwnaja nocz!" - po rosyjsku. Tekst ma również słowa łacińskie i zaczyna się: "Alma nox, tacita nox!".

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://www.malygosc.pl

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia