Przystań

Miłosierdzia

19 maja 2024

Peregrynacja relikwii św. Wojciecha

Czym jest dla dziecka Pierwsza Komunia Święta?

 

Wiara w świętych obcowanie pozwala nam spoglądać na życie wieczne z wielką nadzieją. Wierzymy, że zmarli, którzy osiągnęli zbawienie wstawiają się za tymi, których ziemska pielgrzymka jeszcze trwa. 

 

Przed laty, patronem archidiecezji gdańskiej został ustanowiony św. Wojciech. To jego działalność ewangelizacyjna w X w. odbywała się m.in. na terenie dzisiejszej archidiecezji gdańskiej. Symbolem naszej archidiecezji jest Wzgórze św. Wojciecha w Gdańsku, na którym odbywa się coroczny uroczysty odpust archidiecezjalny. 

 

Choć niewiele znamy faktów z życia św. Wojciecha, to wiemy, że jego życie było całkowitym oddaniem się na chwałę Bożą i dziełu ewangelizacji. Zbliżający się Jubileusz 100-lecia Archidiecezji Gdańskiej oraz rozpoczynająca się peregrynacja relikwii Patrona po wszystkich parafiach, jest dobrą okazją do odkrycia życia i misji tego świętego. 

 

Dobrą okazją do odnowienia wiary w naszym życiu osobistym jest trwająca peregrynacja relikwii św. Wojciecha. 

 

Gdański relikwiarz św. Wojciecha (…) jest kopią tego, który od 361 lat znajduje się w Katedrze Gnieźnieńskiej. Oryginał został ufundowany przez Wojciecha Pilchowicza — sufragana gnieźnieńskiego i zrealizowany w srebrze wysokiej próby przez gdańszczanina Piotra von der Rennena w 1662 r. W swojej historii przechodził niezwykle burzliwe dzieje. Ostatnim takim dramatycznym wydarzeniem było pamiętne włamanie wandali do katedry w 1986 r. Relikwiarz został wtedy bardzo poważnie uszkodzony, a wiele jego części zostało rękoma złoczyńców przetopionych dla pozyskania srebra. 

Rekonstrukcję relikwiarza powierzyła specjalna komisja powołana przez ks. Prymasa Józefa Glempa, gdańskiemu artyście rzeźbiarzowi Wawrzyńcowi Sampowi. Niezmiernie żmudne i skomplikowane prace nad odtworzeniem wszystkich zniszczeń z wykorzystaniem częściowo odzyskanego srebra, oraz otrzymanego z darów wiernych trwała dwa lata.

 

Nasza kopia — autorstwa tego samego artysty jest wiernym odtworzeniem gnieźnieńskiego relikwiarza w skali 1:2.

 

Kompozycja relikwiarza składa się z trumny i leżącej na jej wieku pełnoplastycznej postaci św. Wojciecha w biskupim stroju pontyfikalnym. Na bokach trumny i na jej wieku znajduje się dziesięć płaskorzeźbionych scen z życia świętego w dekoracyjnym kartuszowym obramowaniu i przedstawiają — na wieku: św. Wojciecha obejmującego biskupstwo w Pradze, usługującego ubogim, nauczającego Prusów, karcącego bałwochwalstwo Prusów; na bokach: wybór św. Wojciecha na biskupa praskiego, śmierć męczeńską, ćwiartowanie, oraz wbicie głowy Świętego na pal, wykup zwłok Świętego, przyjęcie zwłok w Trzemesznie, przybycie cesarza Ottona III do Gniezna. 

 

Poza tym na frontonie wieka trumny znajduje się plakieta z napisem „Per merita Sancti Adalberti Christe nos exaudi" w dekoracyjnym obramowaniu, charakterystycznym dla epoki baroku. W tym samym miejscu, ale od tylu, jest druga plakieta z napisem dedykacyjnym: „Swemu niebieskiemu Patronowi w Roku tysięcznym od przyjęcia chrztu przez obywateli gdańskich z rąk św. Wojciecha wdzięczny Kościół Gdański R.P. 1997". 

 

Trzecia, najmniejsza, plakietka znajduje się od strony stóp Świętego i zawiera napis: „Anno MCMXCV tempore summi pontificis Joannis Pauli II et Archiepiscopi Gedanensis Thaddaei Gocłowski  confectum", oraz grawerowany herb pierwszego arcybiskupa Gdańskiego. 

© Copyright 2024 - Przystań Miłosierdzia