Przystań

Miłosierdzia

Zapytaj o wiarę

25 września 2021

Czy mogę nadać synowi imię Jozue?

Czy mogę nadać synowi imię "Jozue", wiem że jest to poniekąd to samo imię co "Jezus", bo tak było napisane na wikipedii albo ja tego nie rozumiem.

Zacznę może od wytłumaczenia co to znaczy, że Jozue to to samo co Jezus. Otóż chodzi tu o hebrajskie imię Jeszua (skrót od Jehoszua). To imię należy do tzw. imion teoforycznych, tzn. zawierających w sobie imię własne Boga, czyli Jahwe. Tłumaczone jest jako „Jahwe (Bóg) jest zbawieniem”.
 
Polska forma imiennie Jezus wywodzi się z tłumaczenia łacińskiego i greckiego. A grecką transkrypcją czy tłumaczeniem jest Iēsous (jest to przekształcenie imienia hebrajskiego w formie skróconej). Jako ciekawostkę dodam, że w Biblii znajdujemy także dwie inne formy tego imienia: Jozue i Ozeasz. Jak wiemy w kościołach chrześcijańskich imię Jezus otoczone jest szczególną czcią jako imię własne wcielonego Syna Bożego.
 
A teraz sama kwestia nadania imienia dziecku. Choć pytanie nie dotyczy konkretnie formy Jezus, to najpierw - korzystając z okazji - zatrzymajmy się i nad tym problemem.
 
Polskie prawo nie zakazuje nadania dziecku imienia Jezus. Nikt też z ludzi wierzących – ze względu na szacunek do Pana Jezusa – nie prosi, aby tak ochrzcić syna. Podejrzewam, że gdyby ktoś zwrócił się z taką propozycją, to kapłani (ale i pewnie urzędnicy państwowi) z pewnością, by mu to odradzali, mając na myśli również dobro dziecka. Jestem też przekonany, że nawet dobra intencja, by uczcić Syna Bożego, mogłaby wywołać raczej wiele negatywnych emocji.
 
A co w przypadku imienia Jozue? Z pewnością wielu ludzi nie skojarzyłby „na pierwszy rzut oka” tego imienia z imieniem Jezus. Prawdopodobnie pozostaliby przy osądzie: „Wymyślili… Byleby tylko być oryginalnym…”. Jeśli jednak ktoś pofatygowałby się i poszukał znaczenia tego imienia, mógłby mieć dziwne odczucie pewnej formy zgorszenia (tak przynajmniej mi się wydaje).
 
Sama osobiście jestem zwolennikiem tradycyjnych polskich imion, do których od pewnego czasu się powraca.

 

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia