10 stycznia 2021
Zaczynając od końca pytania. Myślę, że ludzie w żadnym miejscu na tej ziemi nie byli godni przyjścia do niej Syna Bożego; ale przyszedł. „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego
08 stycznia 2021
Przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to pytanie, bo to oznacza, że Autor wykazuje wielką wrażliwość na Eucharystię. Prawdopodobnie wielu uczestników mszy świętych albo nigdy nie zwróciło uwagi na
08 stycznia 2021
Ksiądz dopytywał czy kilka, kilkanaście czy może więcej. Ja odpowiedziałam, że kilka, ale wiedziałam, że zdarzyło się to więcej niż kilka razy - odpowiedziałam w ten sposób pod wpływem stresu.

Najkrótsza odpowiedź, to: nie, nie jest taką samą modlitwą. To jednak nie oznacza, że jest mniej ważną modlitwą. W naszej wierze są różne sposoby modlenia się, czyli tzw. szkoły modlitwy. I z całą pewnością wszystkie one przynoszą zawsze dobry skutek, o ile towarzyszy im dobra intencja i chęć chwalenia Pana Boga. Natomiast - według mnie - warto w swoim życiu stosować zarówno modlitwę własnymi słowami, jak i modlitwę - jak to zostało określone - "regułami". One obie, jeśli płyną z serca, na pewno przyniosą podobne owoce.

 

Dziś niestety coraz częstszą praktyką jest modlitwa wyłącznie własnymi słowami. Pewnie dlatego, że wymaga mniej wysiłku, gdyż skupienie się na wyuczonych modlitwach jest o wiele trudniejsze. Osobiście uważam, że błędem jest całkowite "wyrzucenie" tych wyuczonych modlitw, bo nie wyobrażam sobie, by np. ktoś z nas wymyślił wspanialszą modlitwę od Ojcze nasz, daną nam przez samego Syna Bożego. Nie wyobrażam sobie, by zrezygnować z różańca, który jest umiłowaną modlitwą Matki Bożej. Nie wyobrażam sobie, by nie odmawiać w ogóle Koronki do Bożego miłosierdzia, którą również dał nam Pan Jezus.

 

Duchowa roztropność, to umiejętność połączenia obu modlitw.

 

Czy rozmowa z Panem BOGIEM, własnymi słowami jest taką samą modlitwą jak odmawianie reguł (np. Ojcze Nasz ...) ?

Rozmowa z Bogiem własnymi słowami.

24 kwietnia 2020

Zapytaj o wiarę

Przystań

Miłosierdzia

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia