Przystań

Miłosierdzia

Zapytaj o wiarę

14 kwietnia 2021

Czy wimo mszalne ma alkohol?

Czy wino używane do sprawowanie Eucharystii (Krew Jezusa Chrystusa) jest zazwyczaj bez dodatku alkoholu?

Pytanie wprawdzie dotyczy tylko tzw. wina mszalnego, a więc wina, które używa się do konsekracji w czasie mszy świętej, ale pozwolę sobie dodać także wątek związany z używanym w Eucharystii chlebem. Otóż materią, czyli „produktami”, których używa się w czasie liturgii mszy świętej są chleb pszenny i wino gronowe. Ustalił to sobór florencki, który odbył się w pierwszej połowie XV wieku. Poucza on, że ma to być "Chleb pszenny i wino gronowe, do którego przed konsekracją należy domieszać odrobinę wody". Zapis ten został dokonany na podstawie Tradycji i Ewangelia św. Mateusza, według których sam Pan Jezus miał w Wieczerniku posłużyć się właśnie chlebem pszennym i winem gronowym.

 

Chleb musi być z mąki pszennej (z jakiegokolwiek jej gatunku), natomiast nieważna jest mąka z innego zboża. Mąka ma być zmieszana tylko z wodą i upieczona w ogniu, a nie gotowana.

 

Wino do Mszy św. musi być gronowe i nie zepsute. Do istoty nie należy to jaki ma kolor. Nie będzie materią ważną wino (nawet gdyby było gronowe) zmieszane z wielką ilością wody (według przepisów jest to „odrobina”). Jeśli chodzi już o konkret, o który pyta Autor, to wino jest jak najbardziej z zawartością alkoholu, ponieważ alkohol samorodny w winie należy do jego natury. Wino bez alkoholu sprawiałoby, że byłoby ono nieważną materią.

 

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia