Przystań

Miłosierdzia

Zapytaj o wiarę

25 maja 2020

Czym tak naprawdę jest wiara? Czy o wiarę trzeba dbać?

Czym tak naprawdę jest wiara? Czy o wiarę trzeba dbać?

Dla człowieka powinna być wszystkim. Tak :-) i pozamiatane.

 

Rozwińmy nieco. Wiara nadaje sens mojemu życiu, w którym mogę mieć pewność, że życie moje zmienia się, ale się nie kończy. To znaczy mam nadzieję życia wiecznego z Bogiem, ze wszystkimi którzy tu na ziemi są mi bliscy.

 

To odpowiedź na pragnienie nieśmiertelności, które nosze w sobie. Wiara jest odpowiedzią na to, że jest gdzieś takie miejsce, gdzie wszystko będzie w obfitości, gdzie wszelkie pragnienia serca będą spełnione. Gdzie nie będzie już smutku, łez, bólu, samotności. Będzie wieczne trwanie w Bogu we wspólnocie miłości, radości i pokoju. Szczęście bez ograniczeń :-)

 

To w kontekście eschatologii, znaczy rzeczy ostatecznych. Ale już tu i teraz wiara ma wielkie znaczenie.

 

Wiara tu na ziemi to moja relacja, wieź z Bogiem. Dzisiejsza Ewangelia, kiedy Jezus mówi do swoich uczniów: wszyscy mnie opuścicie i zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, jest ze Mną Ojciec. No właśnie jako człowiek wierzący tak naprawdę nigdy nie jestem sam. I to jest coś wspaniałego, cennego, niespotykanego nigdzie. To mi daję wiara- poczucie , że jest Ktoś kto mnie kocha, na mnie czeka, tęskni, akceptuje, inspiruje, motywuję, pomaga realizować marzenia i tak dalej … 

 

Ostatnio przeczytałem w internecie o pewnej osobie, bardzo znanej z popularnego kultowego serialu, na którym się wychowałem. Zmarła w wieku 60 lat, pokonana przez chorobę alkoholową. W życiu znana, popularna, odniosła sukces. Czego zabrakło? Myślę, że właśnie tego o czym tu piszę. Nic co ten świat oferuję, nie jest wstanie mojego serca wypełnić. Ono pragnie Miłości, Boga – Miłości.

 

Czy o wiarę trzeba dbać. Zdecydowanie tak. Nic w nas, bez nas. Samo się nie zrobi. Jak ? Modlitwa rano, wieczorem, Słowo Boże, Eucharystia, regularna spowiedź, lektura duchowa, pogłębianie zrozumienia wiary, wspólnota modlitewna, formacyjna ta czy inna, pielgrzymki, rekolekcje stacjonarne, on-line i itp. To wszystko jest podlewaniem tego ziarna wiary, które zasiane zostało w naszych sercach we chrzcie świętym. Trzeba zainwestować czas. Tyle i aż tyle.

 

Powodzenia :-) Jako dopełnienie piosenka - Przyjaciela mam

 

Pozdrawiam ks. Karol

czekamy na pytania....

 

 


 

 

 

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia