10 stycznia 2021
Zaczynając od końca pytania. Myślę, że ludzie w żadnym miejscu na tej ziemi nie byli godni przyjścia do niej Syna Bożego; ale przyszedł. „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego
08 stycznia 2021
Przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to pytanie, bo to oznacza, że Autor wykazuje wielką wrażliwość na Eucharystię. Prawdopodobnie wielu uczestników mszy świętych albo nigdy nie zwróciło uwagi na
08 stycznia 2021
Ksiądz dopytywał czy kilka, kilkanaście czy może więcej. Ja odpowiedziałam, że kilka, ale wiedziałam, że zdarzyło się to więcej niż kilka razy - odpowiedziałam w ten sposób pod wpływem stresu.

...ale słyszałem też że osoba pracująca w np. policji czy szpitalu jest zwolniona z obowiązku uczestniczenia we mszy świętej i zakazu pracowania w ten dzień z racji pełnienia ważnego obowiązku. Czy ochroniarz też jest zwolniony z 1 przykazania kościelnego czy nie, jeśli chodziłby w sobotę na wieczorną msze? Czy jednak ochroniarz pracujący w niedzielę popełnia grzech? Z góry dziękuję za odpowiedź. Bóg zapłać.

 

Jak wiadomo trzecie przykazanie Dekalogu nakazuje nam katolikom święcić niedzielę. Jest to pamiątka zmartwychwstania i dzień ten stał się dla nas pierwszym ze wszystkich dni, pierwszym ze wszystkich świąt, dniem Pańskim. Niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii stanowi centrum życia Kościoła, zaś świętowanie niedzieli jest wypełnieniem przepisu moralnego w sposób naturalny wpisanego w serce człowieka (KKK 2176). Nie tyle z obowiązku, ale z potrzeby serca powinniśmy dzień święty święcić poprzez uczestnictwo we Mszy świętej.

 

Nie trzeba chyba przypominać, że dobrowolne zaniedbywanie tego obowiązku jest grzechem ciężkim. Podkreślam to jeszcze raz: DOBROWOLNE! Autor pytania pisze o sytuacji, gdzie dobrowolności absolutnie nie ma. Nie ma też utraty łaski uświęcającej, która nie pozwalałaby - po takiej nieobecności - na dalsze przyjmowanie Komunii św.

 

Ja natomiast chciałbym wykorzystać to pytanie na podkreślenie innej ważnej sprawy, a mianowicie wielkiej wrażliwości Autora pytania. Dziś, gdy wielu katolików nie zakrząta sobie głowy naprawdę poważnym łamaniem prawa Bożego, na szczególną uwagę zasługuje wspomniana wrażliwość. Życzę, by ta wrażliwość dalej w życiu towarzyszyła i by w przypadku każdej niedzielnej służby (zresztą zgodnie z tym o czym jest wspomniane w pytaniu) skłaniała do uczestnictwa w sobotniej wieczornej Eucharystii, a gdy trzeba będzie pracować w cały weekend, to w tygodniu.

 

Ps. Przepraszam, że tak długo trzeba było czekać na odpowiedź.

 

Pozdrawiam w Panu

ks. Proboszcz

 

 

Szukam już pracy od ponad roku, lecz przez sytuacje zdrowotną i przez brak wyższego wykształcenia ciężko mi ją znaleźć, dlatego też zainteresowałem się pracą w ochronie ponieważ słyszałem, że nie jest ona ciężką fizycznie, ale jest jeden problem, bo wiąże się to z pracą w niedziele i święta, co łamie 1 przykazanie kościelne...

Czy praca w niedziele i święta łamie pierwsze przykazanie kościelne? 

22 lipca 2020

Zapytaj o wiarę

Przystań

Miłosierdzia

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia