Przystań

Miłosierdzia

Zapytaj o wiarę

28 kwietnia 2021

Która modlitwa jest skuteczna?

W Internecie, także na portalach katolickich ( np. Radia Niepokalanów czy niektórych czasopism katolickich) można przeczytać o modlitwie św. Gertrudy uwalniającej jakoby 1000 dusz z czyśćca. Tymczasem ks. Giovanni Battista Proja pisze o tzw. zabobonnej modlitwie. Wiążą się z nią konkretne obietnice (...)

(...) Czy wspomniana modlitwa do takiej należy? Dziwne się mi wydało, że na liście wymienionych znalazły się m.in. praktyka 9 piątków miesiąca, koronka do Miłosierdzia Bożego czy nowenna pompejańska. Jak to się ma do obietnic Pana Jezusa czy Matki Najświętszej dawnych w objawieniach?

 

Prawdopodobnie portale internetowe, które przytacza Autor odwołują się do fragmentów książki ks. Proja „Ludzie, demony, egzorcyzmy. Prawda o świecie okultyzmu”. Rzeczywiście wspomniany kapłan pisze w niej także o modlitwie zabobonnej. Przestrzega przede wszystkim przed modlitwami, które nie mają oficjalnego zatwierdzenia przez Kościół, czyli tzw. imprimatur lub też zostały napisane przy kogoś, kto nie jest żadnym autorytetem życia duchowego. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że korzystający z takich modlitw uważa autorytarnie je za jedynie prawdziwe.

 

Kolejna rzecz, przed którą ks. Proja przestrzega to traktowanie, nawet oficjalnie zatwierdzonej, modlitwy jako swego rodzaju „przycisk, który spełnia zamierzone życzenia”. Gdy ją odmówię, to musi (!) spełnić się obietnica. Nie, nie musi, ale może. Kolejna rzecz, na którą zwraca uwagę pisząc o modlitwie zabobonnej, to to jak modlitwę odmawiamy. Uwrażliwia na zaangażowanie pełni świadomości – serca i rozumu. Modlitwy nie można odmawiać byle jak, czyli np. w pośpiechu i bezmyślnie. A co jeśli staram się, a myśl mi ucieka? Trzeba wierzyć Pismu świętemu: „Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami” (Rz 8, 26b).

 

A jak wygląda sprawa uratowania 100, 200 czy 1000 dusz? Takie jest moje zdanie, a i u ks. Proja znajdujemy podobny osąd – nie stawiajmy granic Panu. Jeśli będzie chciał, to uwolni 1, a jeśli będzie chciał to uwolni 10 000 dusz.

 

I na koniec jeszcze jedna, moja osobista, uwaga: żadna modlitwa, której towarzyszy dobra intencja i chęć uwielbienia Boga nie jest ani bezskuteczna, ani bezużyteczna.

 

© Copyright 2021 - Przystań Miłosierdzia